Niemowlak

rozwój niemowlak

 

Tak długo wyczekiwane, w końcu przyszło na świat! Jest już z nami i co teraz? Gdy emocje po porodzie w końcu opadną, okazuje się, że niewiele wiemy o prawidłowym rozwoju niemowlaka. Zaczynamy zastanawiać się czy wszystko jest w porządku i co powinien umieć taki maluch.

W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia, tylko opóźnienia w sprawności ruchowej mogą nam zasygnalizować, że coś jest nie tak. Dlatego musimy pamiętać, że nieprawidłowości motoryczne naszego brzdąca często zapowiadają opóźnienia w rozwoju poznawczym, emocjonalnym i społecznym.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest, aby dane umiejętności pojawiały się w odpowiedniej kolejności. Dziecko musi najpierw trzymać sztywno głowę, żeby w późniejszym etapie mogło siedzieć a później chodzić. Natomiast wiek naszej pociechy, w którym dane zdolności się pojawiają, potraktujmy jako wskaźnik ogólnej orientacji w etapach rozwoju niemowlaka. Bądźcie więc czujni ale nie przesadzajcie, gdyż każdy maluch rozwija się w swoim tempie.

Aby uzyskać pewność czy Twój maluszek rozwija się prawidłowo zachęcam Cię do zapoznania się z kalendarzem rozwoju niemowlaka.

Kalendarz rozwoju niemowlaka >>

Trackbacks and pingbacks

No trackback or pingback available for this article.

Leave a Reply