Jeśli zastanawiasz się, jak wychować pewne siebie dziecko, nie jesteś sam.
Rodzice często martwią się o brak pewności siebie u swoich dzieci i o to, jak wpłynie on na ich przyszłość.
Wiem, że bolesny jest widok dziecka zmagającego się z poczuciem własnej wartości. Być może unika wyzwań, nie lubi się uczyć lub brakuje mu odwagi, by próbować nowych rzeczy.
Chcesz, aby dziecko było szczęśliwe i odnosiło sukcesy – aby realizowało swoje marzenia i prowadziło sensowne, spełnione życie.
Chcesz więc wychować pewne siebie dziecko, ale od czego zacząć?
Pamiętaj o tym…
Pewność siebie jest umiejętnością. Jak w przypadku każdej umiejętności, istnieją konkretne kroki, które Twoje dziecko może podjąć, aby zbudować pewność siebie.
Ponadto istnieją sposoby, w jakie Ty, jako rodzic, możesz mu w tym pomóc.
W tym artykule przedstawię Ci 15 sposobów na to, jak pomóc dziecku rozwinąć pewność siebie. Jeśli zastosujesz te wskazówki, zobaczysz, że wiara w siebie Twojego dziecka będzie rosła.
Zaczynajmy!
Co powoduje niską samoocenę u dziecka?
Zanim zastanowimy się, jak wychować pewne siebie dziecko, ważne jest, aby zrozumieć potencjalne przyczyny niskiej samooceny.
Większość dzieci od czasu do czasu doświadcza spadku pewności siebie.
Czy Twoje dziecko uczęszcza do nowej szkoły?
Czy dziecko musi się odnaleźć w nowej grupie na przykład podczas zajęć dodatkowych?
Za każdym razem, gdy dziecko doświadcza zmian, jego pewność siebie jest wystawiana na próbę. Musi nauczyć się, jak wychodzić poza swoje strefy komfortu.Kiedy z powodzeniem radzi sobie z tymi wyzwaniami, jego pewność siebie wzrasta.
Czasami jednak dziecko z trudem pokonuje lęki, trudności i presję zewnętrzną. Negatywne sygnały utrwalają się. Problemy w domu i w szkole stają się coraz trudniejsze do opanowania.
Wtedy właśnie wkrada się niska samoocena, a bystre dziecko może w efekcie otrzymywać złe oceny. Dziecko może zacząć wierzyć, że nie jest „wystarczająco dobre”.
Jeśli wiemy, co powoduje niską samoocenę, możemy pomóc dziecku ją przezwyciężyć.
Oto kilka potencjalnych przyczyn:
Porównywanie do innych
Ona jest taka ładna. On jest taki mądry. Jej życie jest fantastyczne.
Czy Twoje dziecko za dużo porównuje się z innymi? I czy to pomaga, czy przeszkadza w jego rozwoju?
Zbyt wiele porównywania się z innymi może sprawić, że dziecko będzie czuło się gorsze – tak jakby nigdy nie było tak dobre jak ci, którzy je otaczają.
Ponadto, w naszej epoce przeładowania informacjami, dzieci są bombardowane komunikatami za każdym razem, gdy spojrzą na swoje telefony. Perfekcyjnie wykreowane kanały w mediach społecznościowych mogą prowadzić do zwątpienia w siebie.
Rosnąca presja wyników
Wraz z kolejnymi etapami nauki w szkole rośnie też presja związana z wynikami.
Jest więcej testów, sprawdzianów, więcej zajęć pozalekcyjnych i więcej zadań domowych.
Wiele dzieci nie radzi sobie z tym i rosnącą liczbą obowiązków.
Jeśli chcesz wychować pewne siebie dziecko, to zdecydowanie przedkładaj proces i jego starania nad wynik. To obszerny temat, więc poniżej omówimy bardziej szczegółowo pochwały zorientowane na proces.
Brak akceptacji
Większość dzieci nie chce zawieść swoich rodziców lub nauczycieli. Wiem, że niektórym z was, którzy mają nastolatki, może być trudno w to uwierzyć! Ale to prawda.
Nawet nastolatki poszukują aprobaty ze strony autorytetów. Kiedy nastolatki są przekonane, że nieustannie rozczarowują dorosłych, których szanują, cierpi na tym ich poczucie własnej wartości.
Jak ważna jest pewność siebie w okresie dorastania dziecka?
Jak ważne jest, aby nauczyć się, jak wychować pewne siebie dziecko?
Według psychologa Carla Pickhardta, może to być jeden z największych darów, jakie możesz ofiarować swojemu dziecku.
Kiedy dziecku brakuje pewności siebie, niechętnie próbuje nowych rzeczy. Boi się porażki i rozczarowania innych.
„Wrogami pewności siebie są zniechęcenie i strach” – mówi Pickhardt. „Tak więc, jako rodzic, twoim zadaniem jest zachęcanie i wspieranie swoich dzieci, gdy próbują zmierzyć się z trudnymi zadaniami”.
Pewne siebie dziecko wie, że porażka jest w porządku, tak długo, jak uczy się na błędach i próbuje ponownie. W ten sposób buduje się jego odporność i ostatecznie czyni postępy w osiąganiu celów akademickich i nie tylko.
To nic złego, jeśli Twoje dziecko ma problemy z pewnością siebie. Nie próbujemy „naprawiać” problemów z poczuciem własnej wartości, ale raczej dostarczamy narzędzi, które pozwolą Twojemu dziecku stawić czoła nowym wyzwaniom i możliwościom.
15 wskazówek, jak budować pewność siebie u swoich dzieci
Teraz, gdy omówiliśmy kilka przyczyn niskiego poczucia własnej wartości i dlaczego poczucie własnej wartości ma znaczenie, oto moje najlepsze 15 wskazówek, jak wychowywać pewne siebie dziecko.
1. Przydziel mu obowiązki
Jednym z łatwych sposobów, aby wspierać pewność siebie u dziecka jest powierzanie mu obowiązków. Wypróbuj podstawowe, ale proste zadania, takie jak pomoc w gotowaniu obiadu lub opieka nad młodszym rodzeństwem.
Dziecko dobrze się rozwija, kiedy ma do odegrania jakąś rolę – kiedy wie, że jest integralną częścią rodziny.
Badania przeprowadzone przez dr Marty Rossmann wykazały, że dzieci, które pomagają w pracach domowych, osiągają lepsze wyniki w szkole, są bardziej empatyczne i opiekuńcze.
Daj dziecku zadanie, którym będzie musiało się regularnie zajmować, a stanie się odpowiedzialne, sumienne i pewne siebie.
2. Podziel się z nimi swoimi własnymi problemami
Każdy popełnia błędy. Jako dorośli, wiemy o tym. Ale nasze dzieci wciąż się uczą.
Możesz pomóc dziecku zrozumieć, że stawianie czoła wyzwaniom jest normalne, dzieląc się z nim swoimi trudnościami.
Opowiedz dziecku o swoich problemach w pracy lub w relacjach z przyjaciółmi. Powiedz im o trudnościach, z jakimi się borykasz i, co ważniejsze, co robisz, aby je przezwyciężyć.
Twoje dziecko zacznie rozumieć, że nie ma nic złego w byciu wrażliwym i że problemy nie są oznaką słabości.
Brené Browna, uznana autorka i ceniona profesor, mówi o tym najlepiej:
„Dzięki moim badaniom odkryłam, że wrażliwość jest klejem, który trzyma związki razem. To magiczny sos”.
Pewność siebie Twoich dzieci wzrośnie, gdy usłyszą o Twoich wyzwaniach. Zaakceptują wyzwania jako normalną część życia i będą wiedziały, że nic, co warto osiągnąć, nie przychodzi łatwo.
3. Zapytaj je o zdanie
Kiedy pytasz innych o zdanie, dajesz im do zrozumienia, że zależy Ci na ich myślach i uczuciach.
Jeśli więc chcesz wychować pewne siebie dziecko, poproś je o opinię, aby poczuło się docenione i szanowane.
Angażuj dziecko w ustalanie pory kładzenia się do łóżka, ustalanie zasad rodzinnych lub decydowanie o tym, co będzie na obiad. Jeśli musisz rozwiązać jakiś problem, poproś dziecko o pomysł! Możesz być zaskoczony, jak bardzo są wnikliwe i jak dobrze potrafią wymyślać rozwiązania.
Kiedy zapytasz dziecko o zdanie, zacznie ono odczuwać, że nie jest tylko dzieckiem czy nastolatkiem. Uwierzą, że mają moc wpływania na otaczający je świat.
4. Skup się na procesie, a nie na efekcie końcowym
W życiu nie chodzi o dążenie do perfekcji. Chodzi raczej o robienie postępów.
Wszyscy nieustannie uczymy się nowych umiejętności życiowych. Sukces nie oznacza, że za pierwszym razem wszystko się udaje. Chodzi o wkładanie wysiłku w to, aby dzień po dniu posuwać się do przodu. Aby stawać się coraz lepszym, krok po kroku.
Potrzeba wytrwałości, i cierpliwości, by dążyć do celu i stawiać czoła wyzwaniom.
Kiedy więc chwalisz swoje dziecko, skup się na procesie, a nie na wyniku. Zachęcaj swoje dziecko, doceniając jego ciężką pracę włożoną w zdobycie dobrych ocen i wprowadzenie różnych ulepszeń.
Twoje dziecko nauczy się, że popełnianie błędów jest w porządku, a jednocześnie będzie rosła jego pewność siebie.
5. Nie ratuj go
Nigdy nie jest łatwo patrzeć, jak nasze dziecko doświadcza trudności. Oprzyj się jednak chęci ratowania go. Może to ułatwia żyć na krótką metę, ale może spowodować problemy z uzależnieniem w późniejszym czasie.
Problem polega na tym…
Ratowanie dziecka przed trudnościami jest jak odrabianie za nie pracy domowej. Twoje dziecko nie nauczy się cennych umiejętności życiowych, których potrzebuje – cech takich jak zaradność i wytrwałość.
Zamiast tego wspieraj i zachęcaj swoje dziecko, by stało się odpowiedzialnym nastolatkiem. Pomóż mu znaleźć strategie rozwiązywania problemów, ale nie rób wszystkiego za niego
6. Upewnij się, że wyzwania są odpowiednie do jego możliwości
Pomóż swojemu dziecku nabrać pewności siebie, wyznaczając mu osiągalne cele. Nie ma nic złego w tym, by było wyzwaniem, ale upewnij się, że zadanie jest wykonalne.
Pomyśl o dwulatku. Nie dałbyś maluchowi pary butów ze sznurowadłami i oczekiwał, że będzie umiał je zawiązać. Nawet jeśli ćwiczysz, dwulatek nie ma wystarczających zdolności motorycznych. Zadanie nie jest dopasowane do ich możliwości.
Jeśli dziecku udaje się to przez około dwie trzecie czasu, to jest to odpowiednie wyzwanie. Jeśli mniej, to zadanie jest prawdopodobnie zbyt trudne.
7. Okazywanie szacunku wszystkim
Dzieci stale obserwują i uczą się od dorosłych. Będą traktować ludzi tak, jak Ty to robisz, więc bądź uprzejmy.
Jeśli będziesz okazywać szacunek innym, niezależnie od dochodów, statusu społecznego czy sylwetki, Twoje dziecko nauczy się robić to samo.
Modeluj zachowania, które chciałbyś widzieć u swojego dziecka. Celowo pokazuj, że charakter ma większe znaczenie niż wygląd czy popularność. Twoje dziecko nauczy się, że poczucie własnej wartości nie zależy od czynników zewnętrznych. A kiedy będzie szanować innych, nauczy się też bardziej szanować siebie.
8. Sam stań się bardziej pewną siebie osobą
Ponieważ twoje dziecko zawsze cię obserwuje, pozwól mu zobaczyć, że jesteś pewna swoich umiejętności.
Przywiązuj wagę do pozytywnego sposobu mówienia o sobie. Jeśli Twoje dziecko usłyszy, że nie jesteś wystarczająco dobra lub że nie możesz podjąć nowych wyzwań, również zacznie przyjmować taki sposób myślenia.
Zamiast tego pokaż, że jesteś gotowa wyjść poza swoją strefę komfortu.
Może masz w pracy prezentację, ale denerwujesz się wystąpieniami publicznymi. Nie ma sprawy. Powiedz dziecku, że trochę się boisz. Następnie pozwól mu zobaczyć, jak stawiasz czoła tym obawom.
Możesz również skorzystać z podpowiedzi nr 3, pytając o radę swoje dziecka. Jak ono poradziłoby sobie z wyzwaniem, jakim jest wystąpienie publiczne? Co robi, aby uspokoić swoje nerwy, kiedy czuje się zdenerwowane?
Twoje dziecko nauczy się, że pewność siebie jest umiejętnością, a Wy jako rodzina będziecie się razem rozwijać.
9. Pozwól mu dokonywać wyborów
Wiele dzieci ma niewielką kontrolę nad swoim życiem. Mówimy im, o której godzinie mają się obudzić, w co mają się ubrać, co jeść i jak zaplanować swój dzień.
I tu jest problem…
Każdy czuje się bezsilny, kiedy nie może podejmować własnych decyzji.
Kiedy dajesz dziecku wybór, uczy się ono, jak brać odpowiedzialność za swoje czyny i wyrasta na pewnego siebie dorosłego.
Dawaj dziecku wybór w codziennych aspektach jego życia. Może to być tak drobna decyzja jak wybór, czy wolą kąpiel w wannie czy pod prysznicem. Może to być decyzja o tym, o jakiej porze dnia chce odrobić pracę domową lub jakich nowych strategii rozwiązywania testów chce się nauczyć.
Te małe wybory przyczyniają się do poprawy poczucia własnej wartości.
10. Okaż zainteresowanie tym, co je pasjonuje
Czy Twoje dziecko chce spędzać godziny na pisaniu opowiadań, rysowaniu lub tworzeniu filmów na YouTube?
To, co dla nas może wydawać się stratą czasu, dla dziecka może być ważnym zajęciem.
Tak, dzieci potrzebują granic. Ale potrzebują też zachęty do realizowania swoich pasji.
Okaż zainteresowanie jego hobby. Może nawet sama spróbuj swoich sił w kilku z nich! Twoje dziecko zrozumie, że się liczy i że Twoja miłość do niego jest bezwarunkowa – nie oparta na osiągnięciach.
11. Celebruj małe zwycięstwa
Świętowanie osiągnięć i małych zwycięstw wprawia nas w dobry nastrój. Uświadamiamy sobie, jak daleko zaszliśmy, i czujemy się zainspirowani do podejmowania wyzwań w przyszłości.
Kiedy Twoje dziecko robi postępy lub pokonuje strach, ciesz się razem z nim. Najlepszym sposobem świętowania jest robienie czegoś wspólnie z całą rodziną, na przykład piknik lub wyjście do parku.
Na co dzień staraj się mówić dziecku pozytywne rzeczy. To zmotywuje je do osiągania lepszych wyników we wszystkich aspektach życia.
Celebruj również swoje osiągnięcia, aby dzieci dostrzegały Twoje postępy i uczyły się na podstawie Twoich zwycięstw.
12. Zarządzaj własnym niepokojem
Kiedy Ty jesteś niespokojna, Twoje dzieci też stają się niespokojne – a to wpływa na ich pewność siebie i zdrowie psychiczne.
Jeśli się martwisz, przeanalizuj swoje obawy i określ, które z nich są racjonalne, a które nie. Następnie opracuj plan radzenia sobie z obawami.
Radzenie sobie z własnymi obawami pomoże zmniejszyć stres u dziecka. Ponadto dasz mu dobry przykład, a ono nauczy się radzić sobie ze zmartwieniami w taki sam sposób, jak ty. Pokaż, że potrafisz zachować spokój, a Twoje dziecko również rozwinie tę umiejętność.
13. Przyjmij do wiadomości rozczarowanie
Spójrzmy prawdzie w oczy: życie jest pełne rozczarowań. Nie możesz ochronić dziecka przed zniechęceniem, które czasem będzie odczuwało.
Przyznaj, że każdy ma gorsze dni. Daj dziecku do zrozumienia, że to w porządku czuć się smutnym i że te uczucia nie są „złe” czy „niedobre”.
Nie odrzucaj uczuć dziecka. Zamiast tego pomóż mu je przepracować. Bądź cierpliwy i przypominaj dziecku, że w życiu chodzi o rozwijanie wytrwałości i siły psychicznej.
Kiedy już poradzi sobie z negatywnymi uczuciami, zrozumie, że urosło w siłę i stało się odporne.
14. Pomóż mu spojrzeć poza siebie
Dzieci i nastolatki, które walczą z wiarą w siebie, mają tendencję do skupiania się na sobie.
Są tak skoncentrowane na swoich problemach i wadach, że zapominają o rozwijaniu wdzięczności. Pomóż dziecku spojrzeć poza siebie i zobaczyć szerszy obraz.
W końcu każdy ma obowiązki, odpowiedzialność i zobowiązania. Pomóż dziecku wczuć się w sytuację osób z jego otoczenia.
Gdy zrozumie, że w życiu chodzi o to, by zmieniać świat na lepsze i pomagać innym, zmieni się ich sposób myślenia. Będzie więcej czasu poświęcać na zastanawianie się, w jaki sposób może pomóc, a mniej na swoje niepewności.
W rezultacie problemy Twojego dziecka nie będą wydawać się tak przytłaczające.
15. Rób rzeczy z nim, a nie dla niego
Od najmłodszych lat zachęcaj swoje dziecko do samodzielnego wykonywania czynności. Spróbuj powierzać mu proste zadania, takie jak:
- Robienie śniadania
- Przynoszenie napojów i przekąsek
- Przygotowywanie plecaka do szkoły
- Jeśli Twoje dziecko jest zbyt małe, aby podjąć się zadania takiego jak zrobienie obiadu, poproś je o pomoc w siekaniu warzyw i odmierzaniu składników.
- Albo pokieruj jego pracą tak, aby postępować zgodnie z przepisem.
Wymaga to dużo cierpliwości od Ciebie, rodzica. Z czasem jednak dziecko nabierze pewności siebie i większego poczucia odpowiedzialności.
Rozwijaj pewność siebie krok po kroku
Naucz się, jak poprawić samoocenę swojego dziecka, stawiając krok po kroku.
Zastanów się, jakie zachowanie i postawę prezentujesz swojemu dziecku i postaraj się, aby było pewne siebie.
Powierzaj mu obowiązki, zamiast je ratować. Zachęcaj je do traktowania innych z szacunkiem. Włączaj je w podejmowanie decyzji i świętuj ich zwycięstwa.
Zanim się obejrzysz, Twoje dzieci staną się pewnymi siebie, wierzącymi w siebie dorosłymi, na których zawsze liczyłeś!